full screen background image

Slaugytoja informuoja: apsaugokime savo vaikus – meningokokinės infekcijos profilaktika

Meningokokinė infekcija – ūmi infekcinė liga, pasireiškianti įvairiomis formomis: nuo lengvo nazofaringito (peršalimo) iki sunkaus meningoencefalito arba žaibinio meningokokinio sepsio.

Sukėlėjas – bakterija meningokokas. Meningokokai neatsparūs aplinkoje (+10°C temperatūroje jie žūsta per 2 val; +50°C – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėją sunaikina nedelsiant).

Infekcijos šaltinis gali būti žmogus, sergantis generalizuota (5%)arba nazofaringine (25%)forma arba bakterijų nešiotojas. Sergantis žmogus yra gerokai pavojingesnis negu bakterijų nešiotojas. Ypač didelį epidemiologinį pavojų kelia nazofaringine (peršalimo) forma sergantys asmenys, nes labiausiai išplatina infekciją.

Užkratas plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su infekuotais sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais. Žmonės labai imlūs meningokokinei infekcijai. Imlumas priklauso nuo imuninės sistemos. Iš užsikrėtusių meningokokais žmonių, tik 1 – 3% suserga sunkia generalizuota forma, 10 -30% suserga nazofaringine forma, o 70 – 80% lieka nešiotojai ir jiems susidaro imunitetas.

Meningokokine infekcija serga  įvairaus amžiaus žmonės, 60 – 70% visų ligonių sudaro vaikai. Sergamumas šia infekcija būdingas žiemos – pavasario laikotarpiu. Ligos inkubacinis periodas:3 – 5 dienos, rečiau iki 10 dienų, priklausomai nuo klinikinės formos (ūminis nazofaringitas, meningokokinis meningitas, meningokokinis meningoencefalitas, žaibinė meningokokemija ir kitos rečiau pasitaikančios formos: artritai, meningokokinės pneumonijos).

Pagrindiniai klinikiniai simptomai: be bendros intoksikacijos, stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas.

Ligoniai gydomi tik ligonėse, išskyrus atvejus, kai serga nazofaringine forma. Labai svarbu – susirgusiojo izoliacija. Nustačius arba įtarus susirgimą meningokokine infekcija, sergantysis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Praėjus šiam laikotarpiui, sergantysis tampa nepavojingas aplinkiniams.

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims rekomenduojama profilaktika. Antibiotikai skiriami nutraukti infekcijos plitimą. Tai asmenims, kurie turėjo glaudų sąlytį su ligoniu 7 dienų laikotarpiu iki pirmų ligos simptomų, kol jam dar nebuvo skirti antibiotikai arba nuo jų vartojimo pradžios buvo praėję mažiau kaip 24 val. Jei yra praėję 10 ar daugiau dienų nuo kontakto su susirgusiuoju, antibiotikai neskiriami.

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso:

– šeimos nariai;

– asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (internatuose, kareivinėse ir kt.);

– klasės draugai;

– ikimokyklinės vaikų įstaigos vaikai. Jei per 4 savaites toje pačioje grupėje išaiškinamas antrasis atvejis, chemoterapija rekomenduojama visiems tą pačią grupę lankantiems vaikams ir įstaigos personalui. Labai svarbus vaikų stebėjimas. Pastebėjus ankstyvuosius meningokokinės infekcijos simptomus, patariama 10 dienų po paskutinio kontakto su susirgusiuoju stebėti vaiko sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stipriam galvos skausmui, sprando nelankstumui, vėmimui, hemoraginiam odos bėrimui) būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Profilaktika: patalpų valymas drėgnu būdu, vėdinimas, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama, nes meningokokai aplinkoje greitai žūsta.

Lopšelio-darželio slaugytoja dietologė

Lijana Kleizienė

Parašykite komentarą!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Connect with Facebook